LL-Förlaget är en del av MTM, Myndigheten för tillgängliga medier.

Myndigheten för tillgängliga medier logotyp

LL-Förlaget är en del av MTM, Myndigheten för tillgängliga medier.

Författarporträtt: Maria Thörn

Maria Thörn jobbar som ungdomsbibliotekarie på ett folkbibliotek, bland annat med att förmedla lättlästa böcker. Att det finns bra och spännande litteratur för alla, oavsett förutsättningar och intressen, är hennes hjärtefråga. Hon har en bakgrund som skribent. Prinsen är hennes första bok.

 

Författarbild_Maria Thörn.jpg
Foto: Anna Svanberg

Vad är din koppling till lättlästa böcker?

Jag är ungdomsbibliotekarie på ett folkbibliotek och arbetar läsfrämjande med många olika målgrupper. En del av dem behöver lättlästa böcker för att de håller på att lära sig svenska, andra för att de har en funktionsnedsättning. Det är en viktig fråga för mig att det finns bra litteratur för alla läsare, oavsett förutsättningar.

Prinsen är din första bok. Var det givet för dig att skriva en kuslig berättelse?

Egentligen är jag själv förvånad över att det blev just en skräckberättelse, för jag är väldigt lättskrämd. Jag har lätt för att påverkas av stämningar och har sedan svårt att skaka av mig känslan av obehag. När jag var tio år råkade jag av misstag se skräckfilmen The Shining en nyårsnatt, och jag blir fortfarande mer rädd av sådan obehaglig suggestiv stämning än av action eller splatter.

Prinsen i boken är en katt. Hur kommer det sig att just katter ofta skildras som oberäkneliga eller till och med onda, tror du?

Det beror nog på att katter är så självständiga, de gör som de själva vill och har en helt egen agenda. I folktron och i många kulturer betraktas katter dessutom ofta som mystiska varelser som har kontakt med andevärlden.

Hur såg din skrivprocess ut?

Jag var hemma från jobbet för att min dotter var sjuk, och fick ett infall att skriva. Sedan skrev jag klart berättelsen på helger och lediga stunder. Efter att jag låtit texten vila ett tag skrev jag om den, och sedan skickade jag in den till förlaget. Jag har gått på känsla och provat mig fram, och så har jag fått feedback av min man längs vägen. Jag har skrivit noveller till tidningar tidigare, men Prinsen är min första bok. Kanske var det genrevalet som gjorde att det lossnade, det för mig lite oväntade skräcktemat.

Har du skrivit mycket tidigare?

Redan när jag var sex år sa jag att jag skulle bli författare och jag har alltid tyckt om att skriva. I vanliga fall skriver jag långa meningar med många ord, så att skriva lättläst har varit en ny och väldigt rolig utmaning för mig. Jag lånade många lättlästa skönlitterära böcker för att lära mig sättet att skriva.

 

Läs om boken här