Porträtt: Helena Eriksson Kjellgren och Miranda Solvang
Helena Eriksson Kjellgren är journalist, redaktör och författare. Miranda Solvang är en prisvinnande fotograf och formgivare. Tillsammans har de tidigare gett ut böckerna Bänken och Bussen. Nu är de aktuella med en ny bok att bläddra i och fundera kring!
Det här är en bok som nog kommer få många att skratta. Varför, tror ni?
Miranda: Jag tror att det roliga kommer ur den där lilla känslan av överraskning. Boken visar vardagliga situationer med en twist. Det är lätt att först känna igen sig, att se sina egna vanor utifrån. Och det är väl där humorn bor, i det lilla mellanrummet mellan ”så här brukar det vara” och ”nämen, vad är det egentligen som händer här?”. Med det sagt så är bilderna och texterna öppna för tolkning. Varje läsare får känna efter själv: är detta tokigt, roligt, befriande – eller något helt annat? Den friheten gör att boken kan läsas på olika sätt.
Flera situationer i boken bryter mot normer. Fyller normer någon funktion eller bör de utmanas?
Helena: Vi gillar normbrytare! De får oss att stanna upp och fråga: Måste det vara så här? Normer kan vara bra, men de kan också bli så invanda att vi glömmer att de går att utmana. När någon vågar göra annorlunda öppnar det ett fönster för nya sätt att tänka och vara. Det kan provocera vissa, men också göra en glad genom en känsla av frihet. Friheten kan få oss att upptäcka att det går att göra saker på nya sätt.
Hur hoppas ni att den här boken kommer att läsas?
Vi hoppas att en del kommer att läsa den tillsammans. Man kan fnissa, fundera och prata vidare eftersom varje bild öppnar för samtal om varför något är tokigt – om det alls är det.
Har ni någon favoritsituation ur boken?
Helena: Den med tårtan! Det är så befriande att se något äta en hel tårta själv. Jag har länge fantiserat om att gå in på ett konditori, beställa en tårta och äta den själv. Det finns en liten rebell i mig som säger: man får göra som man vill!