LL-Förlaget är en del av MTM, Myndigheten för tillgängliga medier.

Myndigheten för tillgängliga medier logotyp

LL-Förlaget är en del av MTM, Myndigheten för tillgängliga medier.

Författarporträtt: Linda Stjernholm

Linda Stjernholm forskar vid Lunds Universitet om inkluderande krisberedskap för personer med intellektuell funktionsnedsättning. Med Utan vatten förenar hon forskningsinsikter och berättande för att nå ut till fler – och göra ämnet tillgängligt på ett nytt sätt.

Författarbild_Linda.jpg
Foto: Mia Larsdotter

Utan vatten handlar om vad som kan hända när vattnet i kranen plötsligt försvinner. Vad är den största utmaningen i en kris likt den i boken?

– Rent vatten är viktigt för alla, men små störningar i samhället får stora konsekvenser för vissa grupper. Ur mitt forskarperspektiv tänker jag ofta på personer som måste ta rätt medicin vid rätt tid. Att ha vatten är snabbt kritiskt för deras hälsa. För mig personligen är kaffe livsnödvändigt – det kanske låter banalt, men att kunna göra kaffe är en symbol för normalitet. Det är att ha kontroll på situationen för mig.

Din bok utspelar sig på en gruppbostad – har du själv erfarenhet av miljön?

– Jag jobbade på flera gruppbostäder och dagliga verksamheter i nästan två decennier innan jag gick vidare till biblioteksvärlden. Nu arbetar jag vid Lunds universitet som forskarstuderande inom krisberedskap. Min förhoppning är att den här berättelsen kan bli grund för samtal om krisberedskap mellan personal och boende i gruppbostäder, i en miljö som de känner igen sig i.

Hur gick dina tankar när du skapade karaktärerna i boken?

– Jag ville försöka få fram att vi reagerar olika i kriser. Vissa reagerar stort på små saker, och tvärtom. Karaktärerna har olika roller och tar olika initiativ och kompletterar varandra genom det. Det är så ett kollektiv fungerar när det är som bäst: när någon ledsnar på en jobbig situation kan en annan komma på en idé som ger lite energi igen.

Några av karaktärerna är väldigt bra på att tänka positivt – hur viktigt är det i en kris?

– Det är avgörande för att orka. Men att alltid vara positiv får inte bli ett krav. En del av oss hanterar kriser genom att tydligt se problem och försöka hitta lösningar. Även det är bra vid en kris. I en grupp behövs både de som säger ”det här fixar vi!” och de som säger ”okej, men hur då?”.

Vilket är ditt bästa tips för krisberedskap?

– Planera för en kris innan något händer. Som en person sa i en workshop jag höll: ”När strömmen går är det för sent att googla.”